Ohlédnutí za 17. listopadem

22. listopadu 2014 v 12:47 | Annox
Bohužel jsem neměl možnost napsat tento článek dřív (okey, spíš jsem se na to vykašlal a jen se mi nechtělo, ale takhle to zní přeci jen líp :D) ale i takhle dodatečně bych chtěl napsat pár řádků k svátku, který jsme měli v pondělí 17.11. Ten den jsem na facebooku narazil na dost zajímavou "diskuzi". Nějaký člověk napsal jeden z těch zbytečných statusů ve stylu "Jóóó konečně volno!!" a nějaký inteligent v komentářích položil dotaz, proč vlastně to volno dneska máme. Po tom, co se mu dostalo ostré kritiky (zase to zní líp, než když řeknu, že o něm všichni řekli že je idiot, když to neví :D) ukončili další inteligenti "diskuzi" něčím jako, že je jim to stejně úplně jedno co se stalo, hlavně, že není škola.

Vážně je mi hodně líto, že je tolik mladých lidí lhostejných, politický život jde zcela mimo ně a přitom právě to ovlivňuje jejich životy. Vzmůžeme se akorát tak na brblání, že politici prostě lžou a kradou a žijeme ve strašné době a všechno je na nic. A potom ještě někdo řekne něco jako, že za komunismu bylo líp. Jasně, nežil jsem v té době, ale mí rodiče i prarodiče ano. A někteří s komunismem souhlasí a jiní zase ne, takže mám možnost vyslechnout si argumenty i životní zkušenosti obou stran a udělat si o tom nějaký obrázek.Každopádně málokdo si uvědomuje, jak velký pokrok je to, že můžeme brblat a nadávat jak politici lžou a kradou. Můžeme se účastnit politického dění, zvolit si koho chceme, zakládat hnutí, pořádat demonstrace, koncerty a nikdo nám to nezakazuje. A přes to nekonečné stěžování jsme si ani neuvědomili, že se máme vlastně nejlíp v celých lidských dějinách.
Problém je v tom, že ta starší generace považuje všechno nové a jiné automaticky za špatné. A mladí si zase toho nového, toho co mají, té obrovské svobody kterou mají neváží. A nemůžeme to mít nikomu za zlé, protože například i já jsem nikdy nic jiného nezažil. A právě proto mě neskutečně štve, jak ještě někteří říkají, jak bylo dřív lépe, místo toho aby nám mladým řekli, jaké mámě štěstí, aby nám pověděli o lidech, kteří 17.11. 1989 nebyli lhostejní, ale právě díky jejich odvaze můžeme dnes žít ve svobodné zemi, a i když se nám spousta věcí nelíbí, máme možnost s nimi něco dělat nebo alespoň říct, že se nám nelíbí a nehrozí nám za to vězení.


Vždycky se objeví spousta lidí, kteří zpochybňují i tu dnešní svobodu. Bo přece ilumináti a podobně. Ale vážně? Můžeme si svobodně zvolit školu, jakou budeme studovat, náboženství které budeme vyznávat (nebo taky to, že žádné vyznávat nebudeme), můžeme číst jaké knihy chceme, poslouchat muziku jakou chceme, sledovat filmy, cestovat kamkoliv se nám zlíbí a klidně se přestěhovat, a nikdo nás tady nebude držet.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 22. listopadu 2014 v 19:14 | Reagovat

Proto si vážím změn v roce 1989, ač nejsem fanouškem demokracie. Pěkně shrnuto.

2 Clarissa Clarissa | Web | 23. listopadu 2014 v 20:16 | Reagovat

No jo,"za komunistů bylo líp!". A můžeme se jim vlastně divit? Byli mladí, hezcí, štíhlí, zamilovaní... to teď musí každý den makat za nedostatečný plat, živit svoje nevděčné potomky a chodit po doktorech, protože jim už pomalu začíná vypovídat zdraví...

Což samozřejmě s politickými a ostatními poměry nemá nic společného, ale myslím, že žádná generace si tak úplně neváží toho, co má. Vážit si začne, až když to ztratí.

A stejně tak si neuvědomí význam některých věcí, dokud je nezažije. Proto vidí v 17. listopadu jenom den volna.

To jsem toho zase řekla k věci...

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 2. února 2015 v 17:18 | Reagovat

Je tu ještě jedna možnost pro ty, kterým se způsob vlády nelíbí. Mohou se uchýlit ke tradiční české kratochvíli, totiž defenestraci. Jen ty okna musí být trochu výš aby to mělo smysl ;). Já nevím, je to snad naše nátura, že si stěžujeme na úplně všechno? Já si své svobody snažím vážit, dokud ji ještě mám a co se týče Facebooku, sedmnáctého listopadu jsem se mu snažila okrem vyhnout.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama