Všechno má svůj čas

4. října 2014 v 18:39 | Annox |  Můj názor
Markéta a Lucie se rozhodly zhubnout (přestat kouřit, najít si práci, zlepšit si známky, doplňte si co chcete) a po několika měsících se Markéta mohla pochlubit svou novou štíhlou postavou (svými dvěma měsíci bez cigára, svou novou prací kterou má ráda, svým vysvědčením s vyznamenáním;….) kdežto Lucie zažívala jen jeden neúspěch za druhým. Markéta každé ráno s úsměvem na rtech naskočila na rotoped a potom vydala se běhat do nedalekého lesa, ale Lucie se každý den musela dokopávat aby vůbec vstala z postele, natož aby chodila někam běhat.

Už před delší dobou jsem se zamýšlel nad tím, proč se někdo do něčeho pustí a všechno se mu daří a někdo se snaží, zkouší a stále dokola přichází neúspěch. Můžeme si to vztáhnout snad na jakékoliv větší rozhodnutí, co chceme se svým životem udělat. Je to tím, že je například Lucie v příběhu nahoře je méně motivovaná, inteligentní (hezká, pozitivní, má slabší vůli opět je možno si doplnit prakticky cokoliv) a nebo je to způsobeno něčím úplně jiným?


Osobně se přikláním k druhé možnosti. Častokrát se v životě rozhodneme pro radikální změny v našem životě a ještě častěji tak činíme kvůli někomu jinému. Někdy je to náš kamarád, který se rozhodne přestat s kouřením, a my si řekneme, že bychom možná měli taky. Někdy je to blížící se léto a kolem nás spousta billboardů, které nám prezentují "dokonalé" křivky těla, které bychom měli mít. S obrovskou vervou se do toho dáme, vypracujeme si podrobný plán našeho cvičení nebo třeba i nový jídelníček ale po pár dnech, někdy týdnech naše nadšení opadne. Pomalu se zase začneme vracet do námi zajetých kolejí a postupně porušujeme čím dál tím víc věcí, které jsme se zařekli dělat.

Je to známka slabosti? Malého odhodlání? Ale vůbec ne! Je to naprosto přirozená reakce, nás samých, která nás více či méně důrazně upozorňuje na to, že to za čím se pachtíme, pro nás vlastně není důležité. A je to s odstupem času i logické, u rozhodnutí, které takto uděláme. Není důležité pro nás, abychom přestali kouřit, ale pro našeho kamaráda. Není pro nás důležité, abychom teď byli hubenější nebo svalnatější, ale pro lidi kolem nás. A taková motivace nás prostě opustit musí, protože to není ta správná motivace. Teď to pro nás důležité není, není pro to v našem životě místo a ten správný čas. Proto nemá cenu si každý den nadávat, jak jsme zase nešli běhat, ale mnohem lepší je to pro teď nechat a počkat až na to bude čas.

A ten čas přijde. Jednoho dne se probudíte do krásného dne a něco se změní uvnitř Vás. Prostě ťípnete tu cigaretu a bude vám jasné, že ten čas je tady, a že už nechcete, aby kouření bylo součástí vašeho života. Vstanete z vyhřáté postele a místo sledování ranních pořadů zajedete do města, vyřídíte si tu permanentku do posilovny, koupíte si boty na běhání a budete vědět, že konkrétně pro vás je teď důležité zhubnout. Všechno má v životě svůj čas. Někdy prostě přijde období, které je pro nás těžké, je plné bolesti a smutku ale musíme věřit, že jednou zase přijde čas na to být šťastný. A když se budeme za každou cenu snažit dělat věci, pro které teď čas není, setkáme se jen s neúspěchem a zklamáním.

Chtěli jste někdy dělat rozhodnutí a změny, pro které nebyl ten správný čas? Jak to nakonec dopadlo?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 6. října 2014 v 3:26 | Reagovat

Já su jistý, že lepší je začít hned z placu, okamžitě. :)

Něco o krátkém životě a nedostatku motivace spoelehlivě zhatí každý plan. :)

2 Beatricia Beatricia | Web | 6. října 2014 v 7:45 | Reagovat

Velice zajímavá úvaha. Přemýšlela jsem nad ní. Jelikož jsem fatalista, tak věřím, že některé věci jsou už dány Osudem. Pak také, že některý den je prostě Blbec a nezmůžeme silou vůle, odhodláním a předsevzetím, nic.

Děkuji ti za milý komentář a na tvůj dotaz uvádím: Předpokládám, že se dotaz týká grafického efektu skrčení látek. Zda je to těžká tvorba?  V mém článku nad těmi obrázky je nápis Podle NÁVODU.. modré písmo...tak to je odkaz na tutorial, který popisuje tu výrobu. Je to velmi komplikované, to je pravda. Je to na nervy, ale mě grafika moc baví, je to mé hobby.☼☼☼

3 Ta "neviditelná" :) Ta "neviditelná" :) | Web | 8. října 2014 v 21:29 | Reagovat

ano, chtěla jsem udělat tolik změn. změnit ty řeči, jak něco udělám, změnit je na skutečnost a čin. Zatím to vždy byli řeči, které se neuskutečnili. Jak říkáš, neměli bychom to dělat kvůli lidem, ale kvůli sobě. "jednou zase přijde čas na to být šťastný" tato věta mě dostala. Už aby to bylo. Měli bychom se více motivovat. Třeba se nedokážu odhodlat k běhání, i když chci, ale přece jenom mě více láká jiní činnost, která mě dělá šťastnou, tak za ní si jdu naplno:) moc hezky je to napsané, hodně moc.

4 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 10. října 2014 v 18:56 | Reagovat

Docela vystihuješ můj postoj k životu. Někdy je ale až příliš jednoduché tu správnou chvíli prošvihnout :)

5 Míša Míša | Web | 21. října 2014 v 22:24 | Reagovat

Já jsem chtěla přestat kouřit už před půl rokem, ale dostala jsem se k tomu až po rozchodu, můj protějšek totiž taky kouřil a dost nám to neklapalo a kouření mě jakýmsi způsobem uklidňovalo. Teď jedu elektronku a jsem za to ráda. Cigarety už nemůžu ani cítit. Elektronka je pro mě zatím přijatelné zlo a zatím to nezměním :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama