Dnešní generace

12. srpna 2014 v 15:21 | Annox |  Můj názor
Poslední dobou velmi diskutované téma, jak v televizi a různých časopisech, tak samozřejmě úplně nejvíc na internetu. Když jsem si články (případně videa) o této problematice četl, došel jsem k názoru, že mnohem víc, než nějaká dnešní generace mě štvou lidi, co se k dnešní generaci vyjadřují. Asi bych to vzal postupně, podle "kategorií" lidí, kteří se k tomuto tématu nějakým způsobem vyjadřují a zkusil nějak stručně (áno, moje několikařádkové souvětí se hodí k stručnému popisu :D) popsat, co mi na tom tak hrozně vadí.


Starší generace
Tím myslím tedy převážně naše babičky, dědečky a lidi zhruba v jejich věku. Podle mě je to jedna z nejvíc kritických skupin, vůči naší generaci, protože jsou od nás časově nejdál. Jak s oblibou říkají "…to když jsme my byli mladí…" už ale mluví samo za sebe. Naši a jejich generaci dělí obrovský časový úsek, a ano, uznávám, že za jejich dob, když oni byli mladí, bylo všechno úplně jinak, to ale nutně neznamená, že když je dneska něco jinak, znamená to hned špatné.

Nebudu teď posuzovat, zda mají pravdu nebo ne (to bych totiž asi dělal to, co tady tímhle článkem kritizuju :D) ale co mi teda konkrétně vadí. Vadí mi to, že nás tito lidé házejí všechny do jednoho pytle. Jen málo z nich má nějaký kontakt s naší mladou generací, pokud nejde o jejich vnuky, a většinou dnešní mladé jen vidí někde na ulici. A protože už nám všem dali nálepku "grázlové, násilníci, záškoláci" a nevím co ještě, kritizují naprosto všechno, co mladí lidé udělají, jen aby tím podpořili tvrzení o tom, jak jsme špatní. A přitom vůbec neberou ohled na to, že nejsou všichni lidi stejní, je mezi mladou generací spousta lidí, která si tuto nálepku určitě zaslouží, ale stejně tak je v naší generaci spousta inteligentních a slušných mladých lidí.

Rodiče, "prostřední generace"
Tato skupina lidí je vlastně ještě nejvíce tolerantní. Jsou to naši rodiče, většina z nich je ještě relativně mladá a pamatuje si na své mládí. Vzpomínají si na všechny ty věci, co dělali oni svým rodičům, a i když nám to nikdy veřejně nepřiznají a zkrátka a dobře prostě musí být rodiči, kteří děti vychovávají, mají určité pochopení pro spoustu "zlých" věcí, jak by to nazvala první, nebo třetí skupina. Mají s mladými lidmi mnohem větší kontakt a proto je i jejich názor mnohem důvěryhodnější.
Samozřejmě nechci tuto skupinu nějak přehnaně idealizovat, někteří lidé si prostě vždycky něco najdou, ale jak jsem psal, jde mi spíš o to, že tato skupina má podle mě největší právo se k naší generaci nějak vyjadřovat.

Mladí moralisti
Tak tahle skupina mě dostává úplně nejvíc. Konkrétně tedy jedenáctileté holčičky, s mašličkou ve vlasech, natočené roztřesenou kamerou, kterou zřejmě drží jejich matka, jak začínají video slovy: "Chtěly bychom se dnes vyjádřit k dnešní generaci…" . Jako vážně? A pro jistotu ještě jednou…jako vážně? V žádném případě mi nejde o to, kolik těm lidem je, mnohem víc jde o to, co má člověk v hlavě než kolik mu je let, ale ony jsou ty "názory" všechny stejné. Příjde mi zbytečné uveřejňovat někde "svůj názor" když je to vždycky ten samý okopírovaný názor, který ukončí tím jak bylo dříve líp, protože oni určitě byli v tu dobu na světě.

Navíc právě tak diskutovaná naše generace je rozškatulkovaná na různé lidi, s různými zájmy a v jejich objektivních názorech jen jedna skupina lidí kritizuje ty další, ti kdo rádi čtou odsuzují ty, které to nebaví a řeknou, jak je dnešní generace nevzdělaná, ti co zase rádi a často sportují odsuzují ty, co jen sedí za počítačem. Vzníkají z toho pak jen zbytečné internetové "hádky", kde se tito "vzdělaní lidé" začnou sprostě urážet a nadávat si a jen se tak ukáže, že to jsou vážně jen malé děti, a jejich názor za moc nestojí.


Abych to na konec nějak shrnul. Za tu dobu co jsem na světě, jsem vypozoroval, že lidi jsou neustále nespokojená stvoření. A my češi pro to máme ještě nějaký zvláštní talent, být prostě vždycky nespokojení s tím co zrovna je (a nic s tím nedělat, ale to je na jiný článek :D). Když je léto, chceme zimu a stěžujeme si , jak je hrozné teplo a zase naopak. A stejně tak si budeme vždycky stěžovat na tu dobu co zrovna je a hrozně si idealizovat to co bylo dřív. Takže si nemyslím, že existuje nějaký objektivní názor na "dnešní generaci" protože každý to srovnáváme s něčím jiným, co jsme zažili, jak bychom si to představovali a za pár let bude zase naše generace kritizovat tu novou mladou generaci a říkat, jak bylo za nás dobře :D

Souhlasíte, nebo naopak nesouhlasíte s něčím v tomto článku? Vidíte to s naší generací taky tak černě, nebo vám naopak lezou na nervy ti, co to pořád říkají? Budu rád za každý názor :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 12. srpna 2014 v 20:08 | Reagovat

S článkem souhlasím, lidi prostě mají tu potřebu neustále si stěžovat, aby bylo všechno po jejich, ale nic pro to neudělají :)
Prostě typicky obraz: debata Čechů nad pivem, jak jde všechno do kytek :D

2 Yanna Asia Yanna Asia | E-mail | Web | 12. srpna 2014 v 21:31 | Reagovat

Tady je to příjemné, hm. :3 Samé moje oblíbené barvy a do toho dobré čtení. Je pravda, že s většinou musím souhlasit. Zároveň bych to ale nesváděla na určité generace jako spíš na prohlubující se propast mezi nimi, která jen vyostřuje jejich vztahy a názory. Prarodiče skoro nevidí vnoučata, která už k nim a jejich generaci nemají žádný vztah atp. Děti neakceptují generaci rodičů stejně jako ta je není schopná přijmout jako sobě rovné, pokud již jde o jedince, kteří by toho byli schopní (například co se týká soutěží, klubů, internetových diskuzí...). A pak si každá generace stěžuje na tu druhou.

Poslední dobou jsem nad tím přemýšlela jako nad problémem, který stojí nad tím vším, co znamená "problém s dnešní generací." Kdyby babička vychovala maminku, aby respektovala práva homosexuálů, tak by maminka vychovala dceru tak, aby se nové spolužačce lesbičce neposmívala jen kvůli sexuální orientaci. (Tohle je zrovna problém, který mám doma. Rodiče zásadně odmítli přítomnost kamaráda u nás doma, protože je gay. Dokážu si dost dobře představit, že když by mu měli podat ruku a pozdravit ho, půjdou si ji potom umýt a nejlépe vydrhnout kartáčem.)

Na druhou stranu na svoji generaci nejsem hrdá, ale nemyslím si, že za to může ona sama. Spíš bych to ráda hodila na rychle postupující dobu a techniku, která dokáže s mladým člověkem pořádně zacloumat. Ukázkovým příkladem jsou samotné sociální sítě, na které ještě děti určitého věku nejsou připravené, ale přesto zadají falešný věk a můžou vesele pokračovat.

3 Beatricia Beatricia | Web | 12. srpna 2014 v 22:42 | Reagovat

Děkuji ti za návštěvu mého blogu. Jsem  ráda, že poznávám blog tvůj, který je na velmi vysoké úrovni myšlenkové, tématické a je inteligentní. S tvým článkem naprosto souhlasím. Lépe bych to nesvedla.
Já osobně se zabývám animační grafikou a těší mě, že se ti zalíbila má tvorba. Ale musím to trošku poopravit. Ten článek používá fotografie pouze jako podklad pro mou vlastní tvorbu, takže ty zářivé kapky na ovoci a listech jsem vytvořila zajímavou grafickou metodou já sama, jako ostatně všechno na mém autorském blogu.
Je to moje hobby.☼☼☼

4 Luci Luci | E-mail | Web | 13. srpna 2014 v 12:55 | Reagovat

Máš pravdu - Češi jsou neustále nespokojený národ... Vidím to i ve svém okolí, je jedno kolik dotyčnému je, ale neustále si má nač stěžovat. Ale je tohle život? Na všem hledat jen to negativní, abych si měl nač stěžovat? Podle mě není... Měli bychom si víc všímat toho, co je okolo nás pozitivního. Myslím si, že chování dnešní mládeže je hlavně o výchově. Přeci jen, kdyby jim rodiče věnovali dostatek času a všímali si jich, bavili se s nimi o problémech, nebyla by dnešní mládež taková. Třeba mí rodiče - když jsem byla menší, věnovali se mi a teď? Doma je občas potkám a to mi akorát nadají za to, co jsem zase udělala špatně... Nebo mě informují o tom, jak jsou jim mí kamarádi nesympatičtí a co jim na nich vadí. Pořád dokola... Ale že by se pořádně zajímali o mě? Ne. Dnešní senioři hází všechnu mládež do jednoho pytle - přesně jak říkáš - a taky mají předsudky. Když jsem svému dědovi jednou řekla, že jdu ven s kamarádem gayem, udělal z toho aféru skoro na hodinu a ještě půl roku se z toho vzpamatovával.

5 Mr. Uncalled Mr. Uncalled | Web | 13. srpna 2014 v 16:03 | Reagovat

Naše generace je možná mírně rozmazlenější, než ty předchozí. Máme všechno za nic a ničeho si nevážíme. Ale myslím, že naše generace tuhle zemi výrazně změní k lepšímu. Jak zaznělo v tvém článku a předchozích komentářích, Češi umí být neustále nespokojení. Narodil jsem se koncem 90.let a patřím do té generace, kterou ve škole tak nějak naučili si hájit svoje práva, nároky a stát si za svým, ne jako předchozí generace, které učili jen sklopit hlavu a rýt držkou v zemi. Co se týče penzistů... ti budou vždycky nadávat na mládež :-D

6 V V | Web | 13. srpna 2014 v 19:57 | Reagovat

víceméně souhlasím. ale to tak bylo, je a bude. že budeme říkat takhle generace je taková a taková, lidé jsou takový a jinde takový. já už teď jsem jiná generace než ti kolem 10 let a nadávám na ně jaký jsou to rozmazlený děcka, kteří si umí hrát jen s elektronikou :D já nejsem jiná, sedím furt u počítače, ale když jsem byla dítě, pořád jsem si hrála, skoro až do 15 let jsem si s mladšími sourozenci hrála s panenkama. dnes už je to snad vzácné a holky ve věku 13 let chodí na dikotéky, pijou, kouří a spí s klukama... no kde to sme. (a zase jsme zpět u té staré dobré věty "naše generace je lepší, to co je po nás už je hrůza" :D)

7 Vivianna Vivianna | Web | 14. srpna 2014 v 13:33 | Reagovat

Určite súhlasím.
V prvom rade sa vyjadrím, k tým starším ľuďom, čiže babičky, dedkovia, bla bla. U mňa v rodine je to tak, že keď sa napr. pozeráme v telke na dajme tomu nejakú reality show, superstar, x-factor alebo hocičo iné, a má tam niekto pkercing, farebné vlasy, vyholenú polovičku hlavy, alebo nedajbože tetovanie, je to automaticky feťák, psychopat a čo ja viem čo ešte. Nenávidím to. Keď sa tomu oni nerozumia, nech to ani neriešia. Ale bolo to tak a bude to tak.

Rodičia sú na tom naozaj najlepšie. Sko si napísal, najviac sa pohybujú v tej našej vekovej oblasti a rozumia najviac. Hoci nie vždy.

K tým 11-ročným deckám sa radšej nevyjadrujem, nakoľko o svete a 'dnešnej generácii' vedia hovno /pardon za výraz/. :)

Máš ozaj pravdu. Takže nemám čo dodať

8 Nora Mong / The Blondivogue Nora Mong / The Blondivogue | Web | 14. srpna 2014 v 16:50 | Reagovat

souhlasím s tvým článkem ale t agenerace co jd po nás ty co jim te ted tak 13-14-15 je des... ja v te dobe neznala alhohol , drogy nic cigarety.. a ted nám pokaždé u baraku sedi partička zjevu delají andál hulí, pijou a to je jim 14-15 des !

9 Jeremiáš Jeremiáš | Web | 17. srpna 2014 v 12:09 | Reagovat

Je to pořád o tom samém. Lidé se nemění. Přirovnal bych to k divadlu - mění se kulisy, ozvučení, publikum - ale herci zůstávají stále stejní.

10 MelzinPar MelzinPar | E-mail | 19. ledna 2017 v 11:27 | Reagovat

canadian pharmacy cialis
http://pharmshop-online.com - generic cialis  can i split cialis tablets
<a href="http://pharmshop-online.com">generic cialis</a> - cialis information patients most online today
cialis scam

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama