Únor 2014

Jak na recenze 1 - Vlastní názor

2. února 2014 v 19:30 | Annox |  tipy
Dnešní článek bude zase takový spíše na zamyšlení a doufám, že i pomůže ostatním blogerům, kteří ve svých článcích hodnotí nějaké výrobky, nebo třeba zrovna knihy jako já :) Hned ze začátku bych chtěl upozornit, že rozhodně nemyslím nikoho konkrétního a když se zde rozepisuju o častých chybách v recenzích, tak tím myslím především sebe, jelikož tyto články hodně pomáhají i mě, abych si uvědomil, jaké chyby dělám :)

A dnešním tématem je kritizování nebo taky vyjádření subjektivního pocitu z knihy (výrobku nebo čehokoliv dalšího) i když není pro nás osobně zrovna kladný. Hodně lidí si myslí, že když chtějí knihu vychválit a doporučit, musí o ní v recenzi mluvit (případně psát) jenom kladně. Kniha je prostě tak nadchla, že i když se v ní nachází něco, co se blogerovi nelíbilo, v recenzi to neřekne, protože chce knihu ukázat v tom nejlepším možném světle. A to je alespoň podle mě chyba a často to dělám podobně.

Je strašně důležité dávat do recenzí své osobní pocity a dojmy z knihy. Může se zdát, že recenze tím ztratí na objektivnosti, a to se sice může stát, ale při troše tréninku z toho nakonec bude jen o něco lepší recenze :) Abyste ještě lépe porozuměli tomu, co chci říct, uvedu příklad:

Blogerka přečte knihu, která ji úplně nadchla. Zažila u ní chvíle napětí, strachu a dokázala ji i místy velmi dojmout. Myslí si, že tato kniha může ostatním něco přinést a proto o knize ve své recenzi píše jen 'dobře'. Napíše, že obsahovala hodně akčních scén a nenudila ji rozsáhlými popisy. A tady může být hned problém. Já jako čtenář se můžu úplně vyžívat v barvitých popisech emocí, situací a míst. Umožňuje mi to lépe si představit celé dění v knize, a kvůli této blogerčině 'pochvale' se třeba rozhodnu knihu nekoupit.

Ano, ano není to nejlepší příklad, ale určitě všichni pochopili co jsem měl na mysli :D Zkrátka a dobře, u psaní recenzí je třeba si uvědomit, že ne každý má rád to co my, a proto i když chceme knihu chválit, měli bychom zmínit i to, co se nám například nelíbilo a naopak. Čtenářům to může hodně pomoct při rozmýšlení, zda knihu zakoupí :)

Děkuji za přečtení tohoto krátkého článku, budu moc rád když mi zanecháte komentář se svým názorem na tuto věc, případně kdybyste chtěli článek nějak doplnit. Jinak rozhodně mi nebude vadit, když budete tento článek sdílet dalším, třeba začínajícím blogerům :)