Imaginární (ne?)přátelé - recenze

23. prosince 2013 v 19:41 | Annox |  knihy
Základní informace
Název: Imaginární (ne?)přátelé Pan Mumla - Invisible Fiends - Mr Mumble
Autor: Barry Hutchinson
Žánr: Horor
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 198

Stručný popis děje
Jak obrovskou fantazii děti mají, se můžeme přesvědčovat den co den. Při hře na "policajty a zloděje" pobíhají se sepnutýma rukama a ani šermování s neviditelnými meči jim obvykle nedělá problém. Každé dítě je jiné a odlišná je i síla jejich fantazie. Tak silnou představivost jako Kyle, malý chlapec a hlavní postava této knihy nemá jen tak někdo.
Všichni se občas cítíme osamělí. Kyle také a proto si před mnoha lety vymyslel svého imaginárního kamaráda - pana Mumlu. Kyle, jeho maminka a samozřejmě babička, která trpí Alzheimerovou nemocí, si užívají poklidného vánočního večera, dokud nenastane čas odvést babičku zpět do ústavu. Kyle se rozhodne počkat na maminku doma a to bude, jak čtenář brzo zjistí, jedno z jeho nejhorších rozhodnutí v životě.


Sotva se totiž Kyle ocitne sám doma, vrátí se jeho dávno ztracený kamarád - Pan Mumla. Přátelé se postupem času mění, ne všichni se však změní v obrovité a šílené stvoření, které Vás chtějí zabít, což pan Mumla rozhodně chce a dává to jasně najevo.
Zbytkem knihy nás provází i dívka Ameena. Holčička, které začne být každému po pár stránkách líto, jelikož očividně nechápe co se kolem ní děje. Opravdu, na můj vkus si malá holka tváří tvář obrovité zrůdě, která si očividně nechce povídat o počasí, zachovává příliš chladnou hlavu.


Panu Hutchnsonovi se podařilo napsat velmi děsivý příběh. Představ, že po dvou malých dětech jde neexistující příšera Vám může připadat úsměvná, ale v podání tohoto skvělého spisovatele Vám zamrzne úsměv na rtech. Kyle a Ameena se nesnaží celou dobu pouze uprchnout před jejich pronásledovatelem, ale setkávají se s mnoha dalšími imaginárními stvořeními, rozmlouvají s nimi a velmi brzo začnou stejně jako čtenář přemýšlet nad tím, co je vlastně skutečné, a co už ne?

Hlavní postava
Na rozdíl od Ameeny je Kyle napsaný naprosto skvěle. Pan Hutchinson umí věrně popsat uvažování i jednání malého chlapce, čímž je příběh realističtější. Knížka je od první stránky velmi akční a děj plyne možná až moc rychle, takže něco blíž o Kyleovi se v knize nedozvíme. Na druhou stranu budete tak ponoření do děje, že se takovými detaily nebudete zabývat.

Konečný verdikt
Skvělý, temný a záhadný příběh. Prolínání reality a představ ještě více umocňuje čtenářův zážitek z knihy a nutí ho pokládat si další a další otázky. Kdo je vlastně Ameena? Kdo je Kyleův otec a co to jsou Nejtemnější kouty? A i když je kniha psána pro děti od devíti let, rozený vypravěč Hutchinson svým příběhem zaujme i dospělé čtenáře. Knihu rozhodně doporučuji zakoupit

HODNOCENÍ: 4/5

(Ano, změnil jsem systém hodnocení :P)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fearnie Fearnie | Web | 24. prosince 2013 v 10:45 | Reagovat

Ahoj, chtela bych ti podekovat za komentare na blogu. Vzdy to hrozne potesi. :-)
Jinak mas skvely blog, moc se mi libi clanek o filmu Now is good. Je to hezky fílm.

2 annox annox | Web | 27. prosince 2013 v 15:20 | Reagovat

[1]: Jo Now is good je takový hodně depresivní ale zároveň i pěkný film :) A za komentáře nemusíš děkovat, komentuju to, co se mi líbí ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama